Çalışma Saatleri
8:30 - 18:30
Bizi Arayın
0216 567 99 00
Adobe X Christian Cowan: Project Primrose ile Modanın Geleceği Ortaya Çıkıyor

Adobe MAX 2023 dönüm noktası niteliğinde bir etkinlikti ancak dünyayı büyüleyen bir an vardı: çığır açan Adobe Sneak olan Primrose elbisesinde, desenleri saniyede birden çok kez elektronik olarak değiştirebilen, lazerle kesilmiş polimer dağılmış sıvı kristal “yaprakları" kullanılıyor. Her bir taç yaprağının altında, yaprakların gümüş ve fildişi tonları arasında geçiş yapmasına olanak tanıyan esnek bir baskılı devre kartına sahip bir alt katman bulunur. Dünyanın dört bir yanından tasarımcılar, sanatçılar ve markalar, Primrose elbisenin cazibesinden ve onun arkasındaki sürdürülebilirlik ve teknoloji kavramından hemen etkilendiler ve moda ve teknolojideki bu yeni ufku keşfetmeye istekliydiler.

Bu vizyonerler arasında moda tasarımcısı Christian Cowan da vardı . Yeni tasarım, ortam ve işbirliği yöntemlerini benimsemesiyle tanınan Cowan, Jennifer Lopez, Lady Gaga, Cardi B, Heidi Klum, Lil Nas X, Nicki Minaj, Naomi Campbell ve Miley Cyrus gibi ünlülerin giydirilmesinden sorumludur. Christian, Çuha çiçeği yapraklarının potansiyelinden anında ilham aldı. Bu hayranlık hızla benzersiz bir işbirliğine dönüştü ve Adobe Araştırma ekibinin Cowan’ın NYC stüdyosuna yaratıcı bir yolculuğa çıkmasına yol açtı. SoHo’da teknoloji, yenilik ve stilin birleşimiyle couture ile buluştu ve nefes kesen gösterişli bir elbisenin yaratılmasıyla sonuçlandı.

Videoyu izlemek için tıklayınız.

Christian Cowan’ın 2024 Sonbahar/Kış New York City Moda Haftası defilesinde ortaya çıkan koleksiyonun ana görünümü olarak ilk kez sahneye çıkan bu benzersiz parça, yalnızca bir giysi değil, gerçek anlamda dinamik bir tuval. Cowan’ın ikonik yıldızlarına kesilmiş 360 derecelik Primrose yapraklarıyla süslenen bu tablo, ön sıradan evdeki flamalara kadar izleyiciyi büyüledi. Her adımda desen değişiyor ve avangard görünümü canlandırıyor, elbiseye hayat veriyor.

“Bu parçada kullanılan gerçek teknolojik işçilik akıllara durgunluk veriyor. Ve elinizde kalan sadelik o kadar kusursuz ki, kemik, saten, kablo işçiliği, ana kartlar, vericiler ve polimer ölçeklerin katmanlarını asla bilemezsiniz. Bunların hepsi işin içinde. Yaptığım işin en iyi yanı hayal edebilmek ve sonra bu hayalleri gerçeğe dönüştürebilmek, tam da böyleydi."

Hıristiyan Cowan

Modanın dokusu Adobe tarafından desteklenmektedir.

Project Primrose bir teknolojik harikadan daha fazlasıdır; moda tasarımında sınırsız olanakların kilidini açan bir anahtardır. Bir zamanlar statik olan geleneksel kıyafetler artık sanat ve teknolojinin dinamik ifadelerine dönüştürülebiliyor. Primrose ile tasarımcılar, zaman içinde gelişen ve çevreleriyle etkileşime giren giysileri hayal ederek daha büyük hayaller kurma gücüne sahip oluyor. Adobe x Christian Cowan elbisesi, kumaş ve teknolojiyi canlı, nefes alan bir sanat eserinde birleştirerek bu vizyonun bir örneğini oluşturuyor.

Bu hayranlık uyandıran yaratımın arkasında Adobe’nin tasarım sürecinin her aşamasında ayrılmaz olan kendi araçları vardı. Adobe Illustrator, esnek baskılı devre kartlarının haritasını çıkararak ve desenleri çizerek temelleri attı. Adobe After Effects, büyüleyici hareketli grafiklerle elbiseyi canlandırarak elbiseye hayat verdi. Bu proje, Adobe’nin ürün grubunun yalnızca sanat yaratmakla ilgili olmadığının altını çiziyor; yeni olasılık alanlarına öncülük etmekle ilgilidir.

Modanın dokusunu yeniden tanımlıyoruz

Project Primrose bir teknolojik harikadan daha fazlasıdır; moda tasarımında sınırsız olanakların kilidini açan bir anahtardır. Bir zamanlar statik olan geleneksel kıyafetler artık sanat ve teknolojinin dinamik ifadelerine dönüştürülebiliyor. Primrose ile tasarımcılar daha büyük hayaller kurarak, gelişen ve çevreleriyle etkileşime giren giysiler hayal etme gücüne sahip oluyor. Adobe x Christian Cowan elbisesi, kumaş ve teknolojiyi canlı, nefes alan bir sanat eserinde birleştirerek bu vizyonun bir örneğini oluşturuyor.

Sadece 2 Ayda Prototipten Pratik Kullanım Senaryosuna

Adobe MAX’ta Adobe Araştırma ekibi, Project Primrose adını taşıyan bir prototip elbiseyle geleceğe dair bir fikir sundu. Bugün, NYC Moda Haftası’nda Christian Cowan ve Adobe Araştırma Ekibi dikkat çekici bir başarıya imza attı: Primrose Teknolojisiyle Güçlendirilmiş Adobe x Christian Cowan Elbisesi, türünün ilk tam giysisi. 2 ay içinde elbise, konsept aşamasından giyilebilir, elektronik olarak yeniden yapılandırılabilir bir giysiye dönüştü; bu giysi, modada sürdürülebilirlik ve kişiselleştirme potansiyeli konusunda çıtayı yükselterek, tasarımcılara tek bir giysinin birden fazla yinelemesini oluşturma ve tasarımcı ile tasarımcı arasında daha derin bir işbirliği düzeyi oluşturma olanağı sağladı. özel tasarımlar söz konusu olduğunda müşteri.

İleriye bakmak

Yaratıcılık ve teknoloji giderek daha fazla iç içe geçiyor. Paris Moda Haftası 2021’de Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator’ın özel tasarım haute couture giysisi podyumda yürürken, moda endüstrisindeki 3D tasarım, kullanılan Adobe Substance araçlarıyla ürün oluşturma döngülerinin kısalmasına, maliyet tasarrufuna ve dijital iş akışlarında daha fazla sürdürülebilirliğe yol açıyor.

Adobe ve Christian Cowan’ın işbirliği, bir moda ifadesinden çok daha fazlasını ortaya çıkardı. Tasarımcıların ve yaratıcıların mümkün olanın sınırlarını yeniden hayal edebilecekleri bir geleceğe giden yola kısa bir bakış açısı sundu.