Çalışma Saatleri
8:30 - 18:30
Bizi Arayın
0216 567 99 00
Autodesk Fusion’da Yapılandırmalar Nasıl Kullanılır – SSS

Autodesk Fusion'daki konfigürasyonlar, tüm ürün geliştirme sürecinizi kolaylaştıracak yenilikçi bir özelliktir. İster deneyimli bir kullanıcı olun, ister Fusion'da yeni olun, konfigürasyonlar tek bir model dosyasında birden fazla tasarım varyasyonunu yönetmenin bir yolunu sunarak ürün geliştirme sürecinizin tamamında zamanı, çabayı ve riski önemli ölçüde azaltır.

Bu özellik, ürün geliştirmenin tasarım aşamasının ötesine geçer. Aynı zamanda prototip oluşturma, elektronik tasarım ve üretim aşamalarına da fayda sağlayan, projelerinize yeni bir uyumluluk düzeyi getiren bütünsel bir özelliktir.  

Bu makaleyi, yapılandırmalarla ilgili en sık sorulan 20'den fazla soruyu yanıtlamak için hazırlandı. Temel yapılandırma özelliklerini anlamanıza ve ilerleyen projelerinizde bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi görmenize yardımcı olacaktır. 

Yapılandırılmış tasarım (CD) nedir?

Konfigüre edilmiş bir tasarım (CD), standart bir tasarım, konfigürasyon tablosundaki verilerle birlikte kaydedildiğinde oluşturulur. Standart tasarım, gelecekteki tüm kayıtlarda kullanılacak yapılandırılmış bir tasarıma dönüştürülür. Yapılandırılmamış, standart tasarıma sürüm geçmişi aracılığıyla hâlâ erişilebilir. 

Tema tabloları nedir? Tema tablolarını nasıl kullanabilirim?

Tema tabloları, birden fazla parametreyi veya özelliği ana yapılandırma tablosu için tek bir seçenekte birleştirmenize olanak tanır. Tema tabloları, seçtiğiniz özelliklerle birlikte ana yapılandırma tablosunun altında oluşturulur.  

Örneğin, kapılı veya kapısız olarak yapılandırılabilen bir mutfak dolabı oluşturuyorsanız, kapılı bir tema masasına menteşeler ve kulplar için baskı eklemek isteyebilirsiniz. Bu şekilde, ana tablodaki üç unsurun sütunlar ve seçimler halinde olması yerine, bunların tümü üst tablo için tek bir seçim halinde yoğunlaştırılabilir. Temel olarak bunları tek bir seçenekte birleştirebilirsiniz; kapı olsun ya da olmasın. 

Görünümler ve materyaller, yapılandırıldığında tema tablosuna otomatik olarak eklenir. Şu anda tasarımda bulunan herhangi bir malzeme veya görünüm daha sonra tema tablosuna satır olarak eklenebilir. Bu, ana Yapılandırma Tablosunda bu görünüm veya malzeme seçenekleri için bir açılır menü seçeneği oluşturacaktır. 

autodesk-fusion-yapılandırmalar-tema-tablolar

Bu Yapılandırılabilir Hoparlör tasarımında üst tabloyu basitleştirmek için bir tema tablosunun kullanılması. 

Yeni bir modelin parçalarını yönlendirmek için eklenen veya çapraz referanslı (XREF) yapılandırılmış bileşenleri nasıl kullanırsınız?

İş akışı, birkaç fark dışında herhangi bir XREF için kullanacağınız akışla hemen hemen aynıdır. XREF'ten yeni modele bir avantaj yansıtmak gibi normal iş akışları her zaman olduğu gibi işleyecek. Çeşitli konfigürasyonların tümü aynı kenar veya yüz referansını paylaşıyorsa (konfigürasyonlar arasındaki boyut veya konum farklılığına rağmen) parametrik “reçete" bozulmadan kalacaktır. 

Konfigürasyonlar dahilinde montaj sürecini nasıl yönetiyorsunuz?

Yapılandırılmış bir XREF eklerken Yapılandırmayı seçebilirsiniz. Değiştirmeniz gerekiyorsa diğer konfigürasyonlara sağ tıklama komutuyla ulaşılabilir.  

Parçanın zaman çizelgesindeki “eklemesini” yapılandırarak, eklemekte olduğunuz tasarımın konfigürasyonlarına erişmenizi sağlayan yeni bir konfigürasyon tablosu oluşturabilirsiniz. Bu yapılandırılmış bir derlemedir.  

Şimdilik, yerinde düzenleme iş akışlarında montaj bağlamları gibi referanslara ilişkin sınırlamalar bulunmaktadır.

Yapılandırılmış tasarımlardan parametreleri diğerine getirmek mümkün mü?

Yapılandırılmış montajlarda parametrelere referans vermenin en kolay yolu geometriyi projelendirmek ve onu çizim referansı olarak kullanmaktır. Ek bir yol, daha sonra çeşitli Yapılandırılmış Tasarımlara türetilen parametrelerle sahte bir tasarım oluşturmak olabilir.  

Yapılandırılmış derlemeleri nasıl paylaşırım?

Tek düzeyli yapılandırılmış tasarımlar (CD'ler), bir dışa aktarma ve paylaşma bağlantısı kullanılarak paylaşılabilir. Sonuç, ihraç edildikleri yerle aynı olacaktır. Yapılandırılmış derlemelerin veya çok düzeyli CD'lerin dışa aktarma konusunda bazı sınırlamaları vardır. Örneğin, “yapılandırılmış eki" olan (bir sütunda başka bir CD'ye referans veren) bir CD, CD olarak paylaşılamaz. Yalnızca bireysel bir yapılandırma olarak paylaşılabilir.  

Sürüm oluşturma yapılandırmalarla nasıl çalışır?

Yapılandırılmış tasarımlar (CD'ler) ve yapılandırmalar aynı aralıklarla sürüm ekleyemez. CD sürümü veri panelinde görülebilir, konfigürasyon sürümleri yalnızca bir montaja eklendiklerinde görülecektir. 

Kaydetme sırasında: 

  1. CD yeni bir sürüm alır (v1 -> v2 örn.) 
  1. Bir konfigürasyon (satır) herhangi bir şekilde değiştirilirse yeni bir versiyon alır. Değiştirilmezse sürüm artmaz.  
  1. Örneğin, c3'te bir fileto gizlenmişse ve bu kayıtta değişen tek şey o filede yapılan bir düzenlemeyse, konfigürasyon 3 v2'ye taşınmayacaktır. 

Matematiksel operatörler ve koşullu ifadeler yapılandırma tablosunda nasıl çalışır? 

Konfigürasyon tablosu, parametreler tablosu gibi matematiksel denklemleri ve koşullu mantık ifadelerini kabul eder. Bu, mantık oluşturmak istediğiniz parametreyi yapılandırarak ve normalde değer gireceğiniz yere bu mantığı girerek konfigürasyonlar arasında farklılık gösteren mantığı kolayca oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Denklem geçerli olduğunda Fusion denklemi siyah olarak vurgulayacaktır. 

Yüzey araçları konfigürasyonlarla nasıl çalışır?

Yüzey sekmesinin altına gelen araçlar, konfigürasyonlara katı araçlarla aynı şekilde tepki verir çünkü bunların çoğu parametriktir ve bu nedenle kendileriyle ilişkili yapılandırılabilecek değerlere sahiptir. Örneğin, bir yüzey ekstrüzyonunun uzunluğu ve koniklik açısı.  

Aksi takdirde, kendisiyle ilişkilendirilmiş bir değeri yoksa ve zaman çizelgesinde görünüyorsa, bir özelliğin gizlenmesini değiştirebilirsiniz. Örneğin, konfigürasyonlar arasında yüzey taramalarını yapılandırmak istiyorsanız birden fazla tarama oluşturabilir ve bunların her konfigürasyon için etkin olup olmayacağını değiştirebilirsiniz. 

Sac levha ve sac levha kurallarını nasıl yapılandırabilirim?

Flanş ve yırtma gibi sac levhaya özgü araçları, parametrelerle yönlendirilen veya zaman çizelgesinde görünen diğer tasarım araçları gibi yapılandırabilirsiniz. Ek olarak, sac levha kurallarını yapılandırabilir ve kuralların her konfigürasyon arasında değişmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için öncelikle konfigürasyonunuzda seçenek olarak olmasını istediğiniz sac levha kurallarını oluşturmalısınız. Bu kuralları oluşturulduktan sonra yapılandırmak için, konfigürasyon modundayken tarayıcıdaki sac levha bileşenine tıklayın ve sac levha kuralını seçin. Bu, yapılandırılabilir sac levha kurallarınızın yer alacağı bir tema tablosu oluşturacaktır.  

Not: “Sac levhaya dönüştürme" iş akışı kullanılarak oluşturulan sac levha bileşenlerinin sac levha kuralları şu anda yapılandırılamaz.  

Plastik araçlar ve plastik kurallar konfigürasyonları nasıl tüketir?  

Plastiğe özel araçlar diğer tasarım araçları gibi davranacak ve onları yönlendiren değerler aracılığıyla yapılandırılabilecek. Ancak bunları yapılandırmanın plastik kurallar tarafından sağlanan otomasyonların üzerine yazılacağını lütfen unutmayın.  

Ayrıca plastik kuralları yapılandırabilir ve tarayıcıdaki plastik bir bileşene tıklayıp “plastik kural”ı seçerek bunların konfigürasyonlar arasında değişmesini sağlayabilirsiniz. Bu, yapılandırılabilir plastik kurallarınızın yer alacağı bir tema tablosu oluşturacaktır. 

Bunu yapmak için, tema tablonuzda görünmeden önce yapılandırma modunun dışında bir seçenek olarak sahip olmak istediğiniz plastik kuralları oluşturmalısınız. 

Animasyon çalışma alanında yapılandırmalar nasıl çalışır?

Tasarımın dışındaki çoğu çalışma alanı gibi, etkin konfigürasyon da tuvalin sol üst kısmındaki tarayıcıdaki konfigürasyon açılır menüsü aracılığıyla değiştirilebilir. 

Bir konfigürasyon aktif hale geldiğinde, bileşenleri her zamanki gibi dönüştürülebilir ve bileşenlerin değişmesi şartıyla, parçalara ayrılmış görünümler konfigürasyonlar arasında ayrı tutulacaktır. Ortak bileşenler, konfigürasyonlar arasında patlatılmış olarak kalacaktır. 

Simülasyonlar konfigürasyonları nasıl tüketir?

Simülasyon çalışma alanı, konfigürasyonları diğer çalışma alanlarıyla karşılaştırılabilir bir şekilde tüketecektir. Tarayıcıda etkin yapılandırmayı seçmenizi sağlayan bir açılır menü olacaktır. Bu durumda davranış, normal, yapılandırılmamış bir parça üzerinde çalışıyormuşsunuz gibi olacaktır. Simülasyon verileri bu konfigürasyona kaydedilecek ve bu konfigürasyon aktif olduğunda erişilebilir olacaktır. 

Yeni bir konfigürasyona geçtiğinizde yeni bir çalışma kurup sıfırdan çalıştırmanız gerekiyor. Fusion, yeni bir konfigürasyonu nasıl simüle etmek istediğinizi tahmin etmeye çalışmayacaktır.   

autodesk-fusion-yapılandırmalar-tarayıcı-açılır-menüsü

İşleme çalışma alanındaki etkin Yapılandırmayı değiştirmek için Tarayıcı açılır menüsü. 

Üretken tasarım konfigürasyonları nasıl ele alıyor?

Üretken tasarım çalışma alanı, konfigürasyonları diğer çalışma alanlarına benzer şekilde tüketecek ve Simülasyon çalışma alanına en çok benzeyecektir. Tarayıcıda etkin yapılandırmayı seçmenizi sağlayan bir açılır menü olacaktır. Bu durumda davranış, normal, yapılandırılmamış bir parça üzerinde çalışıyormuşsunuz gibi olacaktır. Üretken tasarım verileri aktif konfigürasyona kaydedilecek ve bu konfigürasyon aktif olduğunda erişilebilir olacaktır. 

Yeni bir konfigürasyona geçtiğinizde yeni bir üretken çalışmanın kurulması ve sıfırdan yürütülmesi gerekecektir. Fusion, yeni bir çalışmayı nasıl simüle etmek istediğinizi tahmin etmeye çalışmayacaktır.  

Tasarım çalışma alanında koruma ve engel geometrinizi oluşturup bu geometriyi yapılandırarak birden fazla üretken etüt oluşturmak için konfigürasyonları kullanabilirsiniz. Bu nedenle çalışmalarınız için yapılandırılabilir başlangıç ​​noktaları oluşturun.   

Konfigürasyonlar çizimlerde nasıl çalışır?

Çizimler çalışma alanı konfigürasyondaki tüm verileri tüketir. yapılandırmalar tarayıcıdaki bir açılır menü aracılığıyla veya bir görünüme sağ tıklanarak değiştirilebilir. 

Video için tıklayınız.

Çizim çalışma alanındaki etkin konfigürasyonun değiştirilmesi.

Bir parçanın tüm konfigürasyonlarına ait çizimlerin yapılmasına yönelik iş akışı nedir?

İlk yapılandırılmış tasarımınızın çizimini bitirdikten sonra, başka bir konfigürasyona geçebilir ve ilkinden ayrı olarak kaydedilecek yepyeni bir çizim oluşturmak için “farklı kaydet" seçeneğini kullanabilirsiniz. Görünümleriniz, boyutlarınız ve tablolarınızın tümü yeni yapılandırmayla eşleşecek şekilde güncellenecektir. Yeni yapılandırmayla birden fazla sayfa desteklenir ve güncellenir. 

Yeni bir konfigürasyon için çizim oluştururken neden “farklı kaydetmem" gerekiyor? 

Her konfigürasyon kendi çizim dosyasında olmalıdır. Şu anda çizim başına yalnızca BİR konfigürasyon desteği bulunmaktadır. Bir konfigürasyondan diğerine geçiş yaparken, bir konfigürasyondan diğerine eksik geometri nedeniyle çözülemeyen bazı boyutlar silinebilir. Boyutlar önbelleğe alınmaz ve ilişkili geometriye sahip bir konfigürasyona tekrar geçerseniz yeniden oluşturulmaz. Değişen parça boyutları nedeniyle boyutları hizalamak için bazı küçük ayarlamalar yapılması gerekebilir. 

Konfigürasyonlar üretimde nasıl tüketilir?

Üretimde konfigürasyonları tüketmenin iki yöntemi vardır, ancak bu yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya yöntemine bağlıdır. Bu bir XREF ise tasarıma geri dönmeniz ve hangi konfigürasyonun etkinleştirileceğini seçmeniz gerekecektir. Hepsi tek bir dosyaya özgüyse, yapılandırma düğmesi üretimde mevcut olacaktır. 

Farklı bir konfigürasyona geçersem takım yollarıma ne olur? 

Şu anda tüm takımyollarının yeniden hesaplanması gerekecektir. Konfigürasyon değişikliği nedeniyle özellikler eksikse, bu takım yolları hatalar içerecektir. 

Konfigürasyonları her değiştirdiğimde her takım yolunu yeniden hesaplamak zorunda kalmayacağımdan emin olmanın bir yolu var mı? Takım yollarını kilitleyebilir miyim?

Takımyollarını kilitlemek, yeniden hesaplama yapma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır, ancak altta yatan geometri artık orada değilse, muhtemelen parçanın hurdaya çıkmasıyla sonuçlanacaksınız. Bu, uyarlanabilir veya harmanlama gibi zaman yoğun takım yolu hesaplamaları için yararlı olabilir. “Koru” kelimesini dikkatli kullanın! 

Konfigürasyonları doğrudan üretim çalışma alanından düzenleyebilir miyim?

Üretim modelleri bağlamında (bazı durumlarda) farklı konfigürasyonları etkinleştirebilir ve bunlarda düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu düzenlemeler üretim amacıyla kullanılmak üzere tasarlandığından tasarım alanına geri dönmez. UYARI! Bir üretim modeli aktif olduğunda ve konfigürasyonları değiştirdiğinizde üretim modeli aktif konfigürasyona güncellenecektir. Üretim modelinde modelin geçersiz kılınmasını önlemek için konfigürasyonları değiştirmeden önce “model düğümünü" etkinleştirdiğinizden emin olun. 

Oluşturma yapılandırmalarla nasıl çalışır?

İşleme çalışma alanı, geometri ve görünüm de dahil olmak üzere konfigürasyondaki tüm verileri tüketir. Yapılandırmalar tarayıcıdaki bir açılır menü aracılığıyla değiştirilebilir.  

Ortamlar her konfigürasyon arasında aynı mı kalıyor? 

Tutarlılığı korumak için konfigürasyonlar değiştirilirken ortamlar aynı kalır.