Çalışma Saatleri
8:30 - 18:30
Bizi Arayın
0216 567 99 00
Autodesk Fusion’daki Yapılandırmalar: Bilmeniz Gereken Her Şey

Standart tasarım ve yapılandırılmış tasarım

Standart tasarım, mekanik bir montaj oluşturmak için bileşenler, çizimler ve gövdeler oluşturabileceğiniz tek bir tasarımdır. Öte yandan yapılandırılmış tasarım, konfigürasyon tablosunda tanımladığınız iki veya daha fazla konfigürasyonu içeren bir tasarım belgesidir.

Standart tasarımda olduğu gibi, konfigürasyonları aşağı akışlı iş akışlarında ve diğer tasarım belgelerinde kullanabilirsiniz. Sıfırdan veya standart bir tasarımı yapılandırılmış bir tasarıma dönüştürerek bir konfigürasyon oluşturabilirsiniz.

Standart bir tasarımda, tasarım geometrisi oluşturduğunuzda tasarımın çeşitli yönlerini tanımlarsınız. Aşağıdaki örnekte tasarımın tanımlanmış yönleri kutunun boyutlarıdır.

Ancak, yapılandırılmış bir tasarımla, yapılandırmalar oluşturmak için tasarımdaki nesnelerin ve özelliklerin özelliklerini yapılandırabilirsiniz. Yapılandırma, yapılandırılmış bir tasarıma sahip tek bir değişkendir.

Örneğin, aşağıdaki kutunun uzunluk, genişlik ve yükseklik parametrelerini yapılandırırsanız, hepsi tek bir doğruluk kaynağını paylaşan farklı boyut varyasyonları oluşturabilirsiniz. Temel olarak konfigürasyonlar, tek bir tasarım belgesinde bir grup ilgili tasarım oluşturmanıza olanak tanır.

Yapılandırılabilir yönler

Autodesk Fusion size nesnelerin ve özelliklerin çeşitli yönleri için durumları ve parametreleri yapılandırma yeteneği verir. Hangi özelliklerin yapılandırılabileceğine bir göz atalım:

  • Kullanıcı parametreleri – Tasarımımızın önemli yönlerini yönlendirmek için kullanıcı parametrelerini yapılandırabilirsiniz. Bunlar, bir tasarımın farklı boyutlarını oluşturmak için uzunluk, genişlik ve yükseklik gibi kriterleri içerir.
  • Özellik parametreleri – Çizim boyutları, ekstrüzyon mesafesi, delik çapı, çoğaltma kalitesi ve radyus yarıçapı gibi Fusion zaman çizelgesindeki çoğu parametrik özellik için özellik parametrelerini yapılandırabilirsiniz.
  • Gizleme – Gizleme, zaman çizelgesindeki çoğu parametrik özellik için yapılandırılabilir. Ayrıca tarayıcıdaki bileşenler ve çizimler gibi bazı nesneler için gizlemeyi de yapılandırabilirsiniz. Bu, nesneyi oluşturan zaman çizelgesindeki özelliği bastıracaktır.
  • Görünürlük – Tarayıcıdaki çoğu nesnenin görünürlüğünü yapılandırabilirsiniz.
  • Görünümler – Görünümler varsayılan bileşen, dahili bileşenler, harici bileşenler ve gövdeler için yapılandırılabilir. Kaplama rengi seçenekleri için farklı görünümlerin yapılandırılması buna bir örnektir.
  • Fiziksel malzemeler – Varsayılan bileşenler, dahili bileşenler ve gövdeler için fiziksel malzemeleri yapılandırabilirsiniz. Bu, fiziksel malzemeleri prototip veya üretim için yapılandırırken kullanışlıdır.
  • Sac levha kuralı – Bir montajdaki her bir sac levha bileşeni için sac levha kuralı yapılandırılabilir. Katlanmış bir ürününüz varsa bu size en uygun farklı malzeme ve kalınlık seçeneklerini yapılandırma olanağı sağlar.
  • Plastik kural – Her bileşen için plastik kuralını, bir montajda kendisine atanmış bir plastik kuralla yapılandırabilirsiniz. Örneğin, bir enjeksiyon kalıplama tasarımı için farklı plastik malzeme seçeneklerini yapılandırabilir ve en iyi tasarımı belirlemek amacıyla sonuçları karşılaştırmak için simülasyon çalışma alanındaki tasarım önerilerini veya araçlarını kullanabilirsiniz.
  • Özellikler – Yapılandırma tablosundaki özellikler sekmesinde, her yapılandırma için parça numarasını ve açıklamayı yapılandırabilirsiniz.
  • Yapılandırılmış bileşenler – Yapılandırılmış bir bileşen, başka bir tasarım belgesine eklenen bir konfigürasyondur. Başka bir tasarıma eklediğiniz yapılandırılmış herhangi bir bileşenin ekleme özelliğini yapılandırabilirsiniz.

Yapılandırmalara nasıl erişilir?

Başlamak için yapılandırma paneline gidin ve yapılandır'a tıklayın. Bu, yapılandırma modunu etkinleştirecek ve yapılandırma iletişim kutusunu görüntüleyecektir.

Bir konfigürasyon tablosunda bir konfigürasyon bir satır olarak temsil edilir. Konfigürasyon eklemek için oluşturmak istediğiniz konfigürasyon sayısını girin ve konfigürasyon ekle'ye tıklayın.

Tasarımınızın bazı yönlerini yapılandırırken, yapılandırma modu etkinken, tarayıcıdaki yapılandırılabilir nesneler ve zaman çizelgesindeki yapılandırılabilir özellikler vurgulanır. Bir nesneye veya özelliğe tıklandığında yapılandırılabilir özelliklerin bir listesi görüntülenir.

Yapılandırılabilir özelliklerin listesi nesneye veya özellik türüne bağlıdır. Yapılandırmak için bir özelliği işaretlerseniz tabloda bir sütun olarak görüntülenecektir. Daha fazla unsurun kontrol edilmesi onları da tabloya ekleyecektir.

Yapılandırma tablosu

Konfigürasyon tablosunda konfigürasyonları ve yapılandırılmış unsurları ekleme, etkinleştirme, yeniden adlandırma, düzenleme, silme ve sıralama olanağına sahipsiniz.

Konfigürasyonları ekledikten ve tasarımınızın birkaç yönünü yapılandırdıktan sonra, konfigürasyonlar arasındaki farkları belirtmek için değerleri düzenleyebilir veya her satır için her sütundaki durumları değiştirebilirsiniz. Daha sonra yaptığınız değişiklikleri doğrulamak için farklı yapılandırmaları etkinleştirebilirsiniz.

Tema tabloları

Tasarımınızı yapılandırırken, yapılandırılmış yönleri tema tablolarında düzenleyebilirsiniz. Tema tablosu, sütunları yönetebileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz bir alt tablodur. Bu, yapılandırmalar arasında tutarlı varyasyonlar oluşturmanıza olanak tanır.

Bir görünümü, fiziksel malzemeyi, plastik kuralı veya sac levha kuralını yapılandırdığınızda otomatik olarak bir tema tablosu oluşturulur. Ayrıca özel tema tabloları da oluşturabilirsiniz.

Her tema tablosunda bir tema bir satır olarak temsil edilir. Aralarındaki farkları tanımlamak için her temadaki her sütunu düzenleyebilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte her tema tablosu bir sütun olarak temsil edilmiştir. Tema tablosundaki temaları özelleştirdikten sonra her konfigürasyon için bir tema seçebilirsiniz.

Görünüm teması tablosu, tasarımdaki nesneler için farklı görünüm seçeneklerini düzenler.

Özel bir tema tablosu oluşturmak için üst tablodaki sütunları seçin, sağ tıklayın ve yeni bir tema tablosuna taşı seçeneğini seçin. Bu, benzer yapılandırılmış yönleri gruplandırmanın ve üst tabloyu basitleştirmenin esnek bir yoludur.

Yani konfigürasyonları oluşturdunuz; sırada ne var?

Bir tasarımın yapılandırmalarını oluşturduktan sonra, bunları yapılandırılmış tasarım içindeki diğer çalışma alanlarındaki çeşitli iş akışlarında kullanabilirsiniz. diğer tasarım belgeleri.

Tasarım çalışma alanında, bir konfigürasyonu yapılandırılmış bir bileşen olarak ekleyebilir veya başka herhangi bir tasarım belgesine bir konfigürasyon türetebilirsiniz. Ayrıca her konfigürasyonun işlenmiş görüntülerini de oluşturabilirsiniz.

Her konfigürasyon için patlatılmış görünümler ve animasyonlar oluşturabilir, açıklama ekleyebilir ve belgeleyebilirsiniz.

Simülasyon çalışma alanında her konfigürasyon için simülasyon etütleri oluşturabilir, çözebilir ve kopyalayabilir ve farklı konfigürasyonların sonuçlarını karşılaştırabilirsiniz.

Her konfigürasyon için üretken tasarım çalışmaları oluşturup çözebilir ve farklı konfigürasyonlardan elde edilen sonuçları karşılaştırabilirsiniz. Konfigürasyonlar, farklı tasarım seçeneklerini oluşturmak ve karşılaştırmak için üretken tasarım ortamına taşınır.

Üretim çalışma alanında her konfigürasyon için kurulumlar ve üretim modelleri oluşturabilirsiniz.

Ve son olarak, her konfigürasyon için çizimler de oluşturabilirsiniz.