Çalışma Saatleri
8:30 - 18:30
Bizi Arayın
0216 567 99 00
PDF’leri Herkes İçin Erişilebilir Hale Getirme

PDF, nasıl çalıştığımızın ve yaşadığımızın merkezinde olmaya devam ediyor. PDF’ler, hükümetlerin önemli kamu hizmeti bilgilerini vatandaşlara nasıl yayınladığını, eğitim kurumlarının eğitim materyallerini nasıl dağıttığını ve finans kurumlarının beyannameleri ve sigorta taleplerini nasıl paylaştığını gösterir. Perakende ve e-ticaret işletmeleri ayrıca önemli ürün ve hizmet bilgilerini PDF formatında ifşa eder.

Yine de, PDF’ler tarihsel olarak herkes tarafından eşit şekilde erişilebilir olmamıştır. Belgeleri okumak için yardımcı teknolojilere güvenen herhangi bir müşterinin, çalışanın veya öğrencinin herhangi bir PDF’ye erişebildiği ve hak ettikleri kullanıcı deneyimini elde edebildiği ve birisinin PDF’leri sıfırdan manuel olarak düzeltmesini beklemek zorunda olmadığı bir dünya hayal edin.

Adobe olarak, PDF’leri erişilebilir kılmak için daha fazlasını yapmamız gerektiğini biliyoruz. Otomasyon sorunu tam olarak çözemese de en son uygulama programlama arabirimi (API) hizmetimiz, büyük miktarda PDF için düzeltme sürecini daha hızlı ve daha verimli hale getirmeye yardımcı olabilir.

Erişilebilirlik sorunu

1,3 milyardan fazla insan önemli bir engel yaşıyor – bu, dünya nüfusunun yüzde 16’sı veya altı kişiden biri. Dünyada trilyonlarca PDF var ve bugün bu PDF’lerin yüzde 90’ından fazlası en azından kısmen erişilemez, boş, bulanık veya engelli bireyler için karmaşık kod gibi görünüyor.

PDF belgelerini erişilebilir hale getirmek geleneksel olarak zor olmuştur. Kuruluşların, hem müşteriler hem de çalışanlar için belgelerin erişilebilir olmasını sağlaması gerekir, bu nedenle düzeltilmesi gereken bir yığın belge vardır. Bu belgeler, farklı kurumlar tarafından ve çeşitli uygulamalarda tasarlandıklarında tutarsız bir kaliteye sahip olabilir. Çoğu kuruluşun, büyük ölçekte düzeltme yapmak için yetersiz personel ve bütçeye sahip olması da muhtemeldir.

PDF erişilebilirliği yalnızca müşterileriniz ve çalışanlarınız için yapılacak en doğru şey değil, aynı zamanda acil bir yasal gereklilik olabilir. Avrupa Erişilebilirlik Yasası (EAA), belirli üreticilerin, yayıncıların ve hizmet sağlayıcıların Avrupa pazarına yönergenin erişilebilirlik gerekliliklerine uygun ürün ve hizmetler sağlamasını gerektirir. Bu Kanun 28 Haziran 2025 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Ayrıca ABD Rehabilitasyon Yasası’nın federal kurumların engelli kişilerin erişemeyeceği elektronik ve bilgi teknolojilerini satın almasını, geliştirmesini, bakımını yapmasını veya kullanmasını yasaklayan 508. Bölümü vardır . Bu, federal web sitelerinin erişilebilir içerik sağlamasını gerektirir. Federal fon alan kurumların benzer dijital erişilebilirlik gereksinimlerini karşılaması bekleniyor.

Ne yazık ki, bazı kuruluşlar dijital erişilemezliğin sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kaldı. ABD şirketlerinin 2020’de dijital erişilebilirlikle ilgili talep mektuplarına ve yasal işlemlere yanıt olarak yasal ücretler için bir milyar doların üzerinde harcama yaptığı tahmin ediliyor . 2018’den 2022’ye kadar dijital erişilebilirlik davalarının sayısı yüzde 75 arttı .

Adobe PDF Erişilebilirlik Otomatik Etiketleme API’si ile uygun ölçekte iyileştirmeyi hızlandırın

Bir belgenin metnini okumak ve onu ekran okuyucu gibi yardımcı teknoloji kullanan kişilere anlamlı gelecek şekilde sunmak için belgenin yapılandırılması gerekir. PDF’deki belge yapısı etiketleri başlıkları, paragrafları, bölümleri, tabloları ve diğer sayfa öğelerini tanımlamanın yanı sıra okuma sırasını da belirtir. Etiketlerin yapısı, belgelerin daha büyük boyutlarda ve mobil cihazlarda görüntülenmek üzere yeniden boyutlandırılmasına ve yeniden akıtılmasına da olanak tanır.

Adobe Sensei AI tarafından desteklenen Adobe PDF Erişilebilirlik Otomatik Etiket API’si , okuma sırasını otomatik olarak tanımlar ve tablolar, başlıklar, listeler, paragraflar ve şekiller gibi farklı içerik türlerini doğru bir şekilde etiketler. Hem yerel hem de taranmış PDF’lerde kullanılabilir.

PDF’leri manuel olarak etiketlemenin ne kadar yavaş ve karmaşık olabileceği göz önüne alındığında, günümüzde çoğu kuruluş hangi belgelerin düzeltileceğini seçmek zorunda kalıyor. Bu API ile otomasyon kullanan bir kuruluşta PDF’ler genelinde erişilebilirlik çıtasını yükseltmeyi hedefliyoruz. Mevcut PDF’lerin birikmiş günlüklerini uygun ölçekte etiketlemek veya yeni belge iş akışlarına etiketler eklemek için kullanılabilir. Acrobat’ta uyumluluğu manuel olarak kontrol etmeniz ve son düzeltmeleri yapmanız gerekse de API, son kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştirirken riski azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca Microsoft 365 içinde PDF’lerin toplu olarak düzeltilmesini sağlamak için Microsoft Power Automate için bağlayıcılar yayınlıyoruz. Bu bağlayıcıların etiketleme için nasıl kullanılacağı hakkında buradan daha fazla bilgi edinin .

Yardımcı Teknoloji Uzmanı Maurice Alvarez’e göre, PDF Erişilebilirlik Otomatik Etiket API’sini erken benimseyen New Mexico Eyaleti, yeni belgeler için düzeltme süresinin yüzde 50 oranında azaldığını gördü. Örnekler arasında, toplumdaki engelli kişilerle birlikte profesyonelleri çeşitli yardımcı teknolojiler üzerine çalıştaylara katılmaya davet eden el ilanları yer alır. Erişilebilir bir PDF’ye sahip olmak, herkesin aynı bilgileri almasını sağlar.

Diğer Adobe belge erişilebilirlik çözümleri

Adobe Acrobat, gelişmiş PDF okuma ve imzalama deneyimleriyle engelli tüketicileri destekler. Mobil cihazlar için Acrobat Reader’da bulunan ve Adobe Sensei AI ile oluşturulan Adobe Liquid Mode, PDF’leri otomatik olarak daha küçük ekranlar için daha okunabilir bir biçime ‘akıtır’ ve PDF’leri okumak için sıkıştırma ve yakınlaştırma ihtiyacını azaltır Sıvı Modu, mobil cihazlar için Acrobat Sign’da da mevcuttur, böylece kullanıcılar daha küçük ekranlarda PDF’leri daha kolay imzalayabilir.

Acrobat Pro Erişilebilirlik Kurulum Yardımcısı, kullanıcının Acrobat’ın belgeleri nasıl görüntülediğini ve yardımcı teknolojilerle nasıl etkileşim kurduğunu belirlemesini sağlar.

Kuruluşlar için Acrobat Pro, PDF erişilebilirliğinin değerlendirilmesine ve düzeltilmesine yardımcı olabilir . Acrobat Pro’daki Erişilebilirlik Denetimi aracı, erişilebilirlik uzmanlarına bir belgenin PDF/UA ve WCAG gibi erişilebilirlik standartlarına uygun olup olmadığını ve ne ölçüde uyumlu olduğunu doğrulama konusunda yardımcı olur. Erişilebilirlik denetimi bulgularını özetleyen ve sorunların giderilmesine yardımcı olan araçlara ve belgelere bağlantılar içeren bir Erişilebilirlik Raporu oluşturur. Erişilebilir Yap eylemi, PDF’yi erişilebilir kılmak için adım adım bir kılavuz sağlar.

Oyun alanı modunda kullanılabilen yeni Adobe PDF Erişilebilirlik Otomatik Etiket API’sini bugün deneyin.

Yukarıdakilerin yasal tavsiye teşkil etmesi amaçlanmamıştır. Bir kuruluş olarak karşılamanız gereken erişilebilirlik standartlarını belirlemek için lütfen bağımsız bir hukuk danışmanına başvurun.

Acrobat Services’in kıdemli ürün pazarlama müdürü Mehak Garg’a bu makaleyi birlikte yazdığı için özel teşekkürler.